”Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając…” Cornelia Funke

Grupa 6-latków wraz z wychowawcą realizowała międzynarodowy projekt edukacyjny Anety Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej i Grupy MAC S.A „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”.

Jego głównym celem było rozwijanie i promowanie czytelnictwa w całej Polsce i za granicą. Wszystkie moduły projektu opierały się na postaci Małego Misia, pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury. Projekt zachęcał do głośnego czytania dzieciom. Wprowadzał je w świat literatury oraz rozbudzał zaciekawienie książką przez zabawy, piosenki i twórczość plastyczną. Przekazywał za pośrednictwem literatury wartości moralne i kształtował postawy patriotyczne oraz włączał w życie przedszkola zaproszonych gości- rodziców, nauczycieli ,przedstawicieli środowiska lokalnego oraz uczniów . Rozpoczynając realizację modułów dzieci wraz z nauczycielem wybrały grupową maskotkę misia, któremu nadały imię Tymek. Odbywał on czytelniczą podróż po domach przedszkolaków lub pomieszkiwał w kąciku czytelniczym.

Dzieci po zapoznaniu się z daną lekturą, wypełniały kartę z dzienniczka Małego Misia i opowiadały swoim kolegom co najbardziej interesującego było w książce, którą przeczytali im ich rodzice. Nie zabrakło także zajęć na temat emocji, które przeprowadziła Pani psycholog Aleksandra Skarzyńska w ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego oraz opowiadań  takich, jak : Gdzie mieszka złość? , „Po deszczu zawsze wychodzi słońce”, „Nie bój się, Misiu”. Dzieci tworzyły pamiętnik swojej grupy, w którym kolekcjonowały przedszkolne wspomnienia oraz rozwijały zdrowe nawyki przygotowując skomponowane przez siebie posiłki. Zaprojektowały również „spacerową torbę”, zawierającą przyrządy opisane przez Małego Misia  („obłoczkownik” , „łapacz uśmiechów”) w celu obserwowania otoczenia podczas spacerów i rozwiązywania zadań literackich.

Realizacja projekt pozwoliła na wprowadzenie dzieci w świat literatury. Wykształciła nie tylko umiejętności słuchania tekstu czytanego, ale również przyczyniła się do rozwijania samodzielności dzieci, ich  kreatywności oraz innowacyjności.

Agnieszka Rozwadowska