Gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów” – pod tym hasłem 9 listopada w naszej szkole odbyła się GMINNA WIECZORNICA Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Celem uroczystości było upamiętnienie wszystkich tych, którzy polegli w walce za wolność ojczyzny oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Początek uroczystości wyznaczyła msza święta odprawiona w intencji ojczyzny w kościele parafialnym. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości na teren boiska szkolnego, na którym  została odsłonięta tablica pamiątkowa na głazie upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania niepodległości, który znajduje się w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym.

O godzinie 17.30 rozpoczęła się część artystyczna – spektakl słowno – muzyczny, który, przepełniony symbolami, był swoistą lekcją historii dla wszystkich zgromadzonych. W ciągu niespełna dwóch godzin przedstawione zostały 123 lata, podczas których nasi rodacy dążyli do odzyskania niepodległości. Słowa przywódców, muzyka wyrażająca patriotyczne uczucia, blask świec i tworzące nastrój światła przeniosły publiczność  w klimat tamtych lat, a doskonała gra aktorska uczniów sprawiła, że widzowie stali się niemal uczestnikami prezentowanych wydarzeń.

Ciężka praca  wielu nauczycieli oraz zaangażowanie naszych uczniów opłaciły się.

 

Po części artystycznej wszyscy obecni mogli odwiedzić wystawę zorganizowaną dzięki lubawski kolekcjonerom. Panowie Grzegorz Zakrzewski i Robert Wyżlic udostępnili nam swoje kolekcje widokówek Lubawy z czasów sprzed i po I oraz II wojny światowej oraz sprzęty domowe z czasów I wojny światowej, towarzyszyli podczas tego dnia oraz zarażali swoja pasją.

Tego wieczoru w szkole działała także kawiarenka z domowymi wypiekami.

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowań tej uroczystości: nauczycielom, rodzicom, osobom wspierającym nasze wydarzenie od strony technicznej – panu Dariuszowi Licznerskiemu oraz Grzegorzowi Fafińskiemu, przedstawicielom Drewnianego Zakątka, Lubawskiej Grupy Muzyków.